WebHaberleri

World Wide Web yani www nedir?

World Wide Web yani www nedir?

World Wide Web, web kaynaklarının ve belgelerin bir URL ile tanımlandığı bir bilgi sistemi olarak tanımlanabilir. WWW’deki kaynaklar, web tarayıcısı olarak bilinen bir yazılım uygulamasını kullanan herkes tarafından erişilebilen Hypertext Transfer Protocol (HTTP ) aracılığıyla aktarılır. Bu kaynaklar, web sunucusu olarak bilinen başka bir yazılım uygulaması kullanılarak WWW’da yayınlanabilir. Web tarayıcısı, internet üzerinden World Wide Web’e erişir. World Wide Web, genellikle web olarak da adlandırılır. Günümüzde herkes araştırma, eğitim, çalışma, eğlence ve benzeri amaçlarla World Wide Web’e şu ya da bu şekilde bağlanmıştır.

Ortalama bir kullanıcı için World Wide Web’i anlamak çok önemli olmasa da işletmeler, uzman kullanıcılar ve uygulama geliştiriciler için World Wide Web ile internet arasındaki farkı kavramak çok önemlidir.

World Wide Web’i Kim İcat Etti?

World Wide Web, 1989 yılında CERN’de çalışan İngiliz bilim adamı Tim Berners-Lee tarafından icat edildi. World Wide Web’in amacı, bilim adamları arasında otomatik bilgi paylaşımını kolaylaştırmaktı. Şu an ise, bilginin web sayfaları aracılığıyla yayılmasına adanmış bir projedir.

World Wide Web’in mucidi Tim, ayrıca WWW projesine adanmış ilk web sitesini de yaratan k...ir. Web sitesi, temelde World Wide Web’in amacının ne olduğunu ve bilim adamlarının ona nasıl erişebileceğini anlatıyordu.

Web’in ilk günlerindeki birçok web sitesi şu aktif olmamasına rağmen, bu ilk web sitesi hala yayındadır. Görünüm olarak ilkel görünmesine rağmen, site aslında orijinal halini birkaç defa güncellemiştir.İnternet ve World Wide Web Arasındaki Fark Nedir?

İnternet ve World Wide Web kavramları birbirinden farklı olsa da, günümüzde birçok insan hala World Wide Web veya WWW ile internetin aynı şey olduğunu düşünüyor. Bu iki kavram, birbiriyle yakından bağlantılı olsalar da, aralarında bazı farklılıklar vardır.

Peki aralarındaki bu farklılıklar nelerdir?

1. İnternet

İnternet, birbirine bağlı bilgisayarlardan oluşan devasa bir ağ olarak adlandırılabilir. Dünyadaki herhangi iki bilgisayar arasında iletişime izin verir. Yani, bilgisayarınızı diğer bilgisayarlara bağlayan şeydir. E-posta ve görüntülü sohbet gibi günlük yaptığınız her şey internet tarafından kolaylaştırılır.

2. World Wide Web

World Wide Web, bilgiye erişilen görsel bir ortamdır. İnternetin üzerine inşa edilmiştir. World Wide Web, internetten aldığı bilgileri görüntülemek için web tarayıcılarını kullanır. WWW için kısaca tarayıcınıza bakarken görüntülediğiniz şeydir, diyebiliriz (örneğin, bu web sayfası).

World Wide Web Neden Önemlidir?World Wide Web, bilim adamları için çalışma kolaylığı amaçlanmış olsa da, artık interneti kullanan herkese bu kolaylığı sağlıyor. İnsanların iletişim kurmasını, bilgi almasını ve paylaşmasını kolaylaştıran www, onların düşüncelerini ve çalışmalarını sosyal ağ siteleri, videolar ve bloglar aracılığıyla paylaşmalarına da izin verir.

Yukarıda anlattığımız gibi World Wide Web, başlangıcından bu yana büyük ölçüde gelişti. İlk web siteleri, insanlar kendi web sayfalarını oluşturamadıkları için kelimeler ve resimler içeren basit sayfalar kullanılarak yapıldı (çünkü bir web sayfası oluşturmak için, insanların HTML kodunu manuel olarak girmeleri gerekiyordu).

Web’in gelişmesiyle birlikte, giderek daha fazla insan World Wide Web’i kullanarak iletişim kurmaya ve paylaşım yapmaya başladı. Dahası, blogların ve sosyal ağ sitelerinin kullanımı arttı. İçerik oluşturma ve paylaşma süreci daha kolay hale geldi. World Wide Web’in bu aşaması Web 2.0 olarak adlandırıldı.

Kaynak: https://www.niobehosting.com/blog/www-nedir/

domain, sitesi

275
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@domainsitesi.com.tr

domainsitesi.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları exclion firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Matbet Giriş Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.